Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 09-03-2015 o 07:34 Ustawa o rynku mleka podpisana przez Prezydenta

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podpisał znowelizowaną ustawę o organizacji rynku mleka, która m.in. zmniejsza ograniczenia ustawowe w dysponowaniu indywidualną kwotą mleczną.

Prezydent Bronisław Komorowski w czwartek podpisał znowelizowaną ustawę o organizacji rynku mleka, która m.in. zmniejsza ograniczenia ustawowe w dysponowaniu indywidualną kwotą mleczną.

Nowe przepisy umożliwić mają lepsze wykorzystanie limitów indywidualnych produkcji mleka oraz zminimalizować kary za nadprodukcję.

Wszystkie państwa członkowskie przypisaną mają określoną ilość mleka, którą może wyprodukować. Ilość ta z kolei dzielona jest między producentów. Kary płacą ci, którzy przekraczają ten limit. Jednak nie wszyscy producenci, którzy otrzymali limity w pełni je wykorzystują. Rolnicy np. mogą zrezygnować z produkcji i kwotę odsprzedać.

Nowelizacja znosi m.in. ustawowy zakaz zbycia i oddania w używanie całości lub części indywidualnej kwoty przed upływem 2 lat od dnia wydania decyzji. Ponadto znosi zasady dotyczące potrącania na rzecz krajowej rezerwy 5% kwoty indywidualnej która stanowi przedmiot umowy zbycia oraz umożliwia rozdzielenie tych limitów na producentów, którzy kupowali wcześniej kwoty.

W minionym roku kwota krajowa przekroczona została o około 1,7%, a kara wyniosła w sumie 46 mln euro (około 200 mln zł). W tym roku rolnikom grożą znacznie wyższe kary za nadprodukcję, sięgnąć one mogą do 1 mld zł.

Zniesienie limitowania produkcji w UE jest przewidziane od kwietnia 2015 r.

Zmiany przepisów obowiązywać mają po 14 dniach od ich ogłoszenia.

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

Funkcjonalność w tym wypadku to priorytet meble biurowe Poznań dla Twojego przedsiębiorstwa Produkujemy jedne z najlepszych materiały POS w Europie, dlatego zachęcamy do współpracy z nami Jeżeli myślisz o solidnych schody drewniane w swoim domu to skorzystaj z naszych usług
Realizacja: Strony www