Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 31-03-2015 o 08:26 Produkty mleczarskie w 2014 roku

Jak wynika z danych Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w 2014 roku wyeksportowano o 15% więcej produktów mleczarskich niż w 2013 roku.

Jak wynika z danych Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w 2014 roku wyeksportowano o 15% więcej produktów mleczarskich niż w 2013 roku.

Wartość eksportu w roku 2014 prawdopodobnie wyniesie ok. 1,8 mld euro. Wynika to ze wzrostu aż o 70% eksportu mleka w proszku, a o 25% mleka świeżego, które najczęściej wędrowało do Białorusi.

W roku 2014 eksportowym hitem było mleko w proszku, którego zagraniczna sprzedaż zwiększyła się w pierwszym kwartale 2014 roku o 116%. Najważniejszym produktem eksportowym branży pozostały jednak sery, które stanowią ok. 40% eksportu mleczarskiego.

Przed wprowadzeniem embarga do Rosji trafiało ok. 15% całego eksportu polskich serów. Spadki odnotowano już w październiku 2014 roku, kiedy wartość eksportu serów spadła o 25% porównując analogicznie do okresu z roku poprzedniego i wynosiła 47,3 mln euro.

Zachwianie na rynku przez wprowadzenie embarga spowodowało znaczne ograniczenia eksportu do Rosji, co skutkowało obniżeniem produkcji oraz zagospodarowaniem części towaru na rynku krajowym po obniżonych o ok. 30% cenach zbytu.

Ważnymi importerami mlecznych przetworów, w tym głównie serów są Czechy. W pierwszym półroczu roku 2014 wyeksportowano tam 13,3 tys. ton serów oraz twarogów za ok. 43 mln euro.

Również obserwowany jest wzrost handlu z krajami spoza Jednolitego Rynku UE. Wzrasta również eksport mlecznych przetworów do Arabii Saudyjskiej, która w pierwszym półroczu roku 2014 była siódmym odbiorcą serów z Polski. Zauważalny również jest wzrost wywozu towarów do USA, Iraku oraz Chin.

 
Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

Chcesz wyrobić sobie znamionowe, firmowe, inwentaryzacyjne tabliczki to zgłoś się do nas, a my je dla Ciebie wykonamy Brak nam określeń, żeby przedstawić wyposażone przez nas łazienki poznań bajeczne, nowoczesne, funkcjonalne Poszukują Państwo wynajem autokarów gniezno trafiliście idealnie, pełen profesjonalizm, bogata oferta, zapraszamy
Realizacja: Strony www