Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 03-04-2015 o 08:30 Zainteresowanie paszowego przemysłu strączkami?

Wykorzystanie nasion strączkowych roślin w przemysłowych paszach jest wciąż rzadkością. Czy może się to zmienić w przyszłości?

Wykorzystanie nasion strączkowych roślin w przemysłowych paszach jest wciąż rzadkością. Czy może się to zmienić w przyszłości?

Nasiona roślin strączkowych takich jak groch, bobik, a szczególnie łubin, to cenne źródło białka. Surowce te niestety wykorzystywane są najczęściej przez rolników którzy produkują surowce paszowe we własnym gospodarstwie. Firmy paszowe wykorzystują bardzo rzadko wspomniane surowce w przemysłowych mieszankach pełnoporcjowych czy też białkowych koncentratach. Głównym źródłem białka w paszach tego typu wciąż pozostaje poekstrakcyjna śruta sojowa oraz rzepakowa.

Obecnie w przemyśle paszowym spada nieco znaczenie poekstrakcyjnej śruty sojowej, ale jej miejsce zajmują nie nasiona strączkowych, lecz poekstrakcyjna rzepakowa śruta. Ma ona znaczną przewagę nad strączkami. Cechuje się wyższą zawartością oraz niższą ceną białka, jest łatwo dostępna, i wykazuje niską zmienność chemicznego składu. Charakteryzuje się również mniejszą szkodliwością związków anty żywieniowych. Mając swobodny dostęp do tego surowca paszowe zakłady nie interesują się zbytnio wykorzystaniem strączkowych roślin. Aby znaczenie nasion strączkowych roślin wzrosło, niezbędne będzie doskonalenie odmian tych gatunków przede wszystkim pod kątem obniżenia zawartości związków anty odżywczych oraz stabilności plonu.

Obecnie, nasiona strączkowych roślin stanowią około 8% pasz wysokobiałkowych stosowanych w rolnictwie krajowym. Ich produkcja w najbliższym czasie może się zwiększyć w związku z wchodzącym w tym roku obowiązkiem zazielenienia. 

 
Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

taniec poznań Produkujemy najwyższej jakości tabliczki znamionowe poznań dlatego zachęcamy Państwa do współpracy z nami Jesteśmy kreatorami i profesjonalnie zajmujemy się tworzenie aplikacji internetowych poznań śmiało, skontaktuj się z naszym biurem Wynajmujesz pomieszczenie i jedyne czego Ci brakuje to meble biurowe konin zadzwoń do nas, posiadamy szeroki wybór mebli biurowych
Realizacja: Strony www