Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 03-04-2015 o 08:39 Deficyt boru w rzepakach

Wiele z rzepaków wykazuje objawy niedoborów boru. W najbliższych planowanych zabiegach nawozowych koniecznie należy uwzględnić aplikacje tym składnikiem.

Wiele z rzepaków wykazuje objawy niedoborów boru. W najbliższych planowanych zabiegach nawozowych koniecznie należy uwzględnić aplikacje tym składnikiem.

Rośliny rzepakowe to grupa wykazująca dużą wrażliwość na niedobór boru. Skutki deficytu boru mogą być poważne. Pierwiastek ten przede wszystkim wpływa na prawidłowy rozwój i wzrost systemu korzeniowego. Rośliny na jego niedobór cierpieć mogą już jesienią, wówczas korzenie młode są krótsze, a w ich miękiszu powstają puste przestrzenie (kawerny).

Również znacznie ograniczony jest rozwój bocznych korzeni. W konsekwencji słabo rozwinięty korzeniowy system ma problem z pobieraniem pozostałych składników pokarmowych przez co rośliny gorzej sobie radzą w warunkach suszy.

Długa jesień sprawiła, że rzepaki rozwijały się nadmiernie i w związku z tym pobierały duże ilości mikro i makroelementów. Poprzez umiarkowaną zimę nastąpiło wymycie znacznej części dostępnego boru. Trwające nadal niskie temperatury ograniczają pobieranie ważnych dla prawidłowego funkcjonowania roślin składników pokarmowych. Dlatego bilans boru jest ujemny. 

Aby sprawdzić czy rośliny wegetują w warunkach deficytu boru, wykopać należy roślinę rzepaku, i przekroić ją wzdłuż. Pęknięcie podłużne w korzeniu będzie świadczyć o niskiej podaży tego składnika.

Planując nawozowe zabiegi nie można zapomnieć o aplikacji borem. Bor to składnik mało mobilny w roślinie więc warto go stosować dolistnie kilkakrotnie w okresie wegetacji rzepaku. Jest to uzasadnione tym bardziej, gdyż nawożenie takie można traktować jako podstawowe, pokrywać ono może bowiem całość zapotrzebowania rzepaku na bor.

W warunkach niskiej zasobności gleby w bor, a takie przeważają niestety w naszym kraju (ponad 80% gleb w Polsce odznacza się niską zasobnością naturalną), dawka kształtuje się na poziomie od 1 do 3 kg B/ha.

Zaleca się dwukrotny wiosenny oprysk roztworem zawierającym od 0,4 do 0,5 kg B na ha: faza ruszenia wegetacji (I zabieg), następnie faza pąkowania rzepaku (II zabieg). Zabieg ostatni zapewnia prawidłowy przebieg kwitnienia oraz zapylenia rzepaku. Zabieg ten konieczny jest tym bardziej w warunkach suchej wiosny, w których to dostępność boru jest dość ograniczona.

 
Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

taniec towarzyski poznań Pracujemy z pasji i w projektowanie stron poznań wkładamy całe nasze serce Funkcjonalne, nowoczesne, sąsiedzi będą wam zazdrościć kuchnie poznań na zamówienie Drewniane i bardzo ekskluzywne parkiety dla domu i mieszkania
Realizacja: Strony www