Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 23-09-2014 o 04:37 Zbożowy kombajn maszyna która nie lubi wody.

Żniwa w większości kraju zbliżają dobiegają końca, kombajny które już nie biorą udziału w zbiorach kukurydzy zaraz trafią do garaży.

Żniwa w większości kraju zbliżają dobiegają końca,  kombajny które już nie biorą udziału w zbiorach kukurydzy zaraz trafią do garaży. Czy należy myć  kombajn przed okresem dłuższego postoju?
Mycie całego kombajnu po sezonie to ryzykowne działanie. Przede wszystkim chodzi  o jego zespoły wewnętrzne, których żywotność bardzo spada w przypadku dłuższego kontaktu z wodą.
 
To działanie szczególnie niebezpieczne dla łożysk tocznych z własnym zapasem smaru i łańcuchów napędowych . Woda wnikając do łożysk tocznych wspólnie ze smarem a olejem w przypadku łańcuchów tworzy emulsję, która już nie będzie posiadać żadnych własności smarnych, a przyczyni się jeszcze do wewnętrznej korozji oraz przyspieszonego zużycia tocznych elementów - mówi Józef Dębski, specjalista do spraw produktu New Holland.
Dodał że w zbożowych kombajnach znajduje się wiele zakamarków, w których gromadzą się plewy oraz kurz, które w połączeniu z wodą tworzą materiał wilgotny szybko doprowadzając do korozji elementów.
 
Oczywiście można myć te elementy, które daje się z kombajnu wymontować jak np. podsiewacz czy sita, ale warunkiem ich ponownego założenia  jest dokładne wysuszenie.
Najlepszym rozwiązaniem na posezonowe czyszczenie kombajnów jest dokładne wydmuchanie maszyn powietrzem sprężonym. Szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim tam gdzie pozostają resztki ziarna (przenośniki kłosowe , ziarnowe  czy zbiornik.
 
Są to miejsca w których gromadzi się najwięcej materiału, który stanowi doskonałą karmę dla gryzoni. Istotne również jest zabezpieczenie wiązek elektrycznych przed gryzoniami. W tym zakresie z pomocą przychodzą specjalne preparaty, których ceny rozpoczynają się już od 40 zł. Preparaty te mają z reguły formę Sprayu i wymagają rozpylenia wokół  miejsc z wiązkami elektrycznymi.
 
Wielkim problemem jest natomiast usuwanie zabrudzeń powstałych na skutek nieszczelności układu hydraulicznego oraz  nagromadzenia przy nich pyłów. W sumie użycie wody jest w tym przypadku jedną ze skuteczniejszych metod usuwającą zabrudzenia. Ograniczyć jednak należy zużycie wody do niezbędnego minimum oraz w miarę możliwości uniknąć zjawiska spływania wody do miejsc o utrudnionym dostępie.
 
Koła jezdne, blachy zewnętrzne itp. oczywiście można myć i wysuszyć na powietrzu. Dla kombajnu jest korzystne również aby poluzować napinacze pasów klinowych.
Autor Łukasz K.
Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

marketing social media Produkujemy najwyższej jakości tabliczki znamionowe poznań dlatego zachęcamy Państwa do współpracy z nami Najpiękniejsze, najcudowniejsze strony internetowe poznań z których z pewnością będziecie zadowoleni Produkujemy jedne z najlepszych materiały POS w Europie, dlatego zachęcamy do współpracy z nami
Realizacja: Strony www