Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 16-10-2014 o 08:43 Ostropest najlepszy na dziki

Dzik nie da rady przejść przez 4 metry, obsiane ostropestem. To informacja cenna dla rolników, którzy mają duży kłopot z dzikami, niszczącymi zasiewy.

Dzik nie da rady przejść przez 4 metry, obsiane ostropestem. To informacja cenna dla rolników, którzy mają duży kłopot z dzikami, niszczącymi zasiewy.

Ja w ogóle zrezygnowałem z uprawy kukurydzy po tym, jak dziki niszczyły mi co roku uprawy – powiedział rolnik z Suwalszczyzny. Ale teraz kolega rolnik powiedział mi, jak on radzi sobie z tym kłopotem „obsiewa pole ostropestem”. W tym roku na wiosnę też tak zrobię: posieję najpierw między lasem a kukurydzą ostropest, a kukurydzę dwa tygodnie później. Wtedy zanim kukurydza wzejdzie, będzie rosło już naturalne ogrodzenie.

Mirosław Angielczyk, prowadzący firmę Dary Natury, znawca zielarskiej branży, potwierdza zalety ostropestu.

Tłumaczy - dzik ma bardzo wrażliwy nos i oczy. Nie przejdzie przez ostry ostropest. Nie trzeba bać się tej rośliny, bo rolnik może mieć z tego zasiewu przychód większy niż z kukurydzy. Sąsiad mój obsiał tak 80 arów, miał z tego 1200 kg oraz uzyskał 4500 zł za tonę.

Zbiór ostropestu prowadzić można dwa tygodnie przed kukurydzą. W ten sposób rolnik ocali  jeden z zasiewów, a przy tym na drugim jeszcze zarobi oraz ułatwi sobie zawracanie podczas zbiorów kukurydzy. 

Roślina nie sprawi kłopotu w latach następnych, ewentualne samosiewy zwalczy się łatwo tak jak każde dwuliścienne.

Jeśli rolnik obsieje 5 ha ostropestu na100 ha kukurydzy, to zbierze go tyle, że mogę z nim zawrzeć umowę kontraktacyjną-deklaruje Mirosław Angielczyk. Jak dodał, teraz ostropest skupuje na Ukrainie. 

Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

prowadzenie social media Chcesz poddać jakiś wartościowy przedmiot grawerowanie poznań zrób to u Nas, a nie pożałujesz Najlepsza w mieście agencja interaktywna z której z pewnością będziesz zadowolony Produkujemy jedne z najlepszych materiały POS w Europie, dlatego zachęcamy do współpracy z nami
Realizacja: Strony www