Oceń swoje gospodarstwo
Polecane strony
Opublikowano 24-09-2014 o 04:38 Mniej czasu na siew rzepaku

Końcówka sierpnia to przeważnie już koniec siewu rzepaku ozimego. W przypadkach niektórych zabieg ten jeszcze można wykonać we wrześniu, ale tylko w pierwszych kilku dniach.

Końcówka sierpnia to przeważnie już koniec siewu rzepaku ozimego. W przypadkach niektórych zabieg ten jeszcze można wykonać we wrześniu, ale tylko w pierwszych kilku dniach.
Przed wejściem w okres zimowego spoczynku rzepak powinien osiągnąć odpowiednią fazę rozwojową aż do zakończenia okresu wegetacyjnego. Do tego potrzebuje od 10 do 12 tygodni. Ciężko przewidzieć jaka pogoda będzie w danym roku, czy jesień będzie długa i ciepła, a może mroźna i szybko nastąpi zima, ale żeby tak się stało, siew przeważnie powinien się zakończyć  do końca tego miesiąca.
 
Za termin optymalny według niektórych źródeł utrzymuje się czas do 25 sierpnia, według innych siew nastąpić może jeszcze do końca sierpnia. Opóźniony to z kolei 5 lub według niektórych 10 września i dotyczy on przeważnie odmian mieszańcowych, których termin siewu trochę można przełożyć. Trzeba pamiętać jednak, że wówczas norma wysiewu musi być wyższa niż zwykle.
 
Zagęszczenie rzepaku ozimego przeważnie po wschodach powinno wynosić od 50 do 70 roślin na m2. Można uzyskać to wysiewając od 3 do 4kg nasion na hektar. Gęstości mniejsze stosuje się dla odmian mieszańcowych natomiast większe dla populacyjnych.
 
Co oznacza odpowiednia faza rozwojowa? To rozeta składająca się z 8 do 12 liści. Powinna ona być zwarta, o krótkich międzywęźlach liściowych, a pąk wierzchołkowy powinien umieszczony być nisko przy ziemi, co chroni roślinę przed wysmalaniem. Korzeniowa szyjka powinna mieć średnicę najmniej 7 - 8mm, a najlepiej 1 - 1,5 cm oraz głęboko osadzony korzeniowy system, który sięgać może nawet 50 cm.
 
 
Autor Łukasz K.
Dodaj komentarz

Dodawanie komentarzy dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz swoje konto możesz się zalogować.
Nie posiadasz jeszcze konta? Możesz się zarejestrować.

strony www Poznań Ogłoszenia rolnicze portal rolniczy

Portal rolniczy Ocena Gospodarstwa powstał z myślą o rolnikach szukających informacji na temat Cross Compliance, czyli zasadzie wzajemnej zgodności i zasadzie wzajemnej współzależności. Po dokonaniu oceny swojego gospodarstwa sugerujemy kontakt z doradcą rolniczym, który pomoże zachować dofinansowanie unijne rolnikom, jak również ubiegać się o fundusze na rozwój gospodarstwa przez młodych rolników.

Chcesz poddać jakiś wartościowy przedmiot grawerowanie poznań zrób to u Nas, a nie pożałujesz Pracujemy z pasji i w projektowanie stron poznań wkładamy całe nasze serce Brak nam określeń, żeby przedstawić wyposażone przez nas łazienki poznań bajeczne, nowoczesne, funkcjonalne
Realizacja: Strony www